Nietolerancje pokarmowe – co warto wiedzieć na ich temat?

Są przypadłościami coraz bardziej powszechnymi, a grono osób borykających się z nimi konsekwentnie się poszerza. O tym, jak częstym problemem stają się nietolerancje pokarmowe, świadczyć może coraz dłuższa list programów żywieniowych, stworzonych z myślą o osobach dotkniętych taką przypadłością.

Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat nietolerancji pokarmowych? Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że nasz organizm je radzi sobie z pewnymi składnikami codziennej diety?

Nietolerancje pokarmowe są problemem coraz bardziej powszechnym. Podstawą leczenia jest ustalenie tych produktów i składników diety, które są głównymi sprawcami problemów ze zdrowiem. Można to jednak zrobić tylko dzięki testom i badaniom, które pozwolą ustalić przyczynę kłopotów. Niestety fakt, iż objawy nietolerancji pokarmowej są często błędnie interpretowane, staje się w wielu przypadkach największą przeszkodą na drodze do odzyskania zdrowia i dobrej formy.

Jakich sygnałów nie można zatem ignorować?

Nietolerancje pokarmowe, czyli problemy związane z nadwrażliwością na pewne składniki diety, mają swe charakterystyczne objawy. Wśród tych problemów, które pojawiają się najczęściej, dominują dolegliwości związane z pracą układu pokarmowego. Są to zatem takie przypadłości, jak wzdęcia, biegunki, nudności, wymioty lub bóle brzucha. Bywa jednak i tak, że z problemem nietolerancji pokarmowej wiążą się takie symptomy, jak migreny oraz bóle reumatyczne. Często o problemach związanych z nietolerancją pokarmową świadczą też dolegliwości ze skórą. Jakie objawy są w tym przypadku najbardziej charakterystyczne? Zbyt sucha skóra, wysypki, niepokojące obrzęki oraz świąd skóry – oto symptomy, których nie można ignorować. Im wcześniej problemy tego typu zostaną omówione z lekarzem, tym szybciej wykonane zostaną odpowiednia badania. A to dzięki nim można rozpocząć leczenie, polegające w pierwszej kolejności na zmianie diety i wykluczeniu z niej tych produktów, z trawieniem których układ pokarmowy danego pacjenta nie jest w stanie sobie poradzić.

Leave your comment